Jak se vyrovnat se špatným zdravotním stavem svých blízkých?

Pokud se na své životní cestě ocitáte někde uprostřed střední dospělosti, máte děti, a možná i stárnoucí rodiče. Proces stárnutí bohužel patří k životu neodmyslitelně, stejně jako dýchání. Nejúčinnějším prostředkem, jak se z toho nezhroutit, je zkrátka žít život tak jak je, tady a teď. Ošemetným tématem v této oblasti je však stárnutí našich rodičů například důchodového věku, kteří se musí potýkat s mnoha zdravotními problémy a zátěží, o které nemáme ani ponětí. Jak jim být oporou, a přitom je neobtěžovat nebo nezhoršovat celou situaci?

Nepodceňujte se

  • Mluvte s nimi o běžných věcech. Téma hovoru se nemusí točit jen kolem nemocí a úmrtí jejich vrstevníků, ba naopak. Zkusme do obvyklého hovoru vnést trochu optimismu a mluvme o něčem, o čem si rádi povídají, co se jim líbí, co je zajímá.
  • Buďme s nimi aktivní. Pokud je to možné, dělejme pro ně více než jen společnost u sledování pořadů v televizi. Berme je na procházky, na místa, kam před lety rádi jezdili nebo kde se rádi toulali, kde jsou hezké vzpomínky.
  • Nepodceňujme jejich psychický stav. Zdá-li se nám, že něco není v pořádku, jistota je jistota. Můžeme vyhledat pomoc odborníka. Pokud jej nemáme v dosahu bydliště, pomůže i online psycholog.
  •